A gyémánt jellemzői: a 4C
Csiszolási forma (Cut):
A csiszolási forma hatással van a belső tűzre és a brillanciára (ragyogás).
Egy modern, kerek, briliáns csiszolású gyémántnak 58 fazettája van, 33 a tetején, 24 az alján, plusz a kalett.
A kerek briliáns csiszolású gyémántnak - ha jól van kidolgozva - minden irányban nagyobb a brillanciája mint a más csiszolásúaknak.
Új csiszolási formák is feltűnnek időnként, népszerűségük változó, de a briliáns csiszolású kövek a piac meghatározó szereplői.
Tisztaság (Clarity):
IF - belsőleg kifogástalan
VVS1, 2 - nagyon-nagyon kis zárványok (hozzáértők számára is nehezen felfedezhető belső hibák)
VS1, 2 - nagyon kis zárványok (csak tízszeres nagyítással lehet észrevenni)
SI1, 2, 3 - kis zárványok (könnyen felfedezhető hibák tízsszeres nagyítóval)
I1, 2, 3 - közepes zárványok (szabad szemmel is láthatóak)
P1, 2, 3 - nagy zárványok (szabad szemmel is láthatóak)
Az ásványi tisztaság a hibák számának, helyének, méretének és típusának a meghatározása.
A hibák lehetnek mikroszkópikus méretű repedések, belső gyémántkristályok, stb. Minden gyémánt belső képe más és más, ezért a tisztaság az egyik legfontosabb tényező az azonosítás során.
A vásárlónak ez azért fontos, mert minél tisztább a kő, annál ritkább és értékesebb.
A gyémántokat tízszeres nagyítással vizsgáljuk egy lupé segítségével. Az a hibátlan gyémánt, melynek - tízszeres nagyítóval vizsgálva - belsejében nem lehet zárványokat, külsején pedig sérüléseket találni.
Szín (Colour):
D, E (River) - színtelen
F, G (Top Wesselton) - finomfehér
H (Wesselton) - fehér
I, J (Top Crystal) - gyengén árnyalt fehér
K, L (Crystal) - árnyalt fehér
M, N (Top Cape) - gyengén sárgás
O, P (Cape) - sárgás
Q, P (Light Yellow) - gyengén sárga
A legpompásabb és legdrágább "fehér" gyémántok teljesen színtelenek. A legtöbb gyémántnak van egy kis sárgás vagy barnás árnyalata. A gyémántok a természetben a szivárvány minden színében előfordulhatnak. Lehet vörös, rózsaszín, kék, zöld, sárga, stb. Ezeket "Fancy gyémántoknak" nevezik.
Karát (Carat):
A drágakövek súlyegysége a karát (carat, ct), ami nem azonos az arany ötvözetét jelző karáttal.
1913 óta a karát súlya 200 milligramm vagy 1/5 gramm. Európában a "század"kifejezést is használják. Pl.: 0,50 ct= ötven század karát. A gyémántárakat karátonként szokták megadni. A legkitünőbb minőségű gyémántokat a legdrágább áron értékesítik karátonként. Ahogy romlik a kő minősége, úgy csökken a karátár is.
Fontos tudni azt is, hogy ha egy kitünő minőségű egykarátos követ szeretnénk, de túlságosan magasnak tartjuk az árát, lehet, hogy célszerűbb egy 0,95 század karátos követ vásárolni megfelelő áron. Ez a kő ha befoglalják, teljesen úgy néz ki min egy egykarátos, ugyanakkor lényegesen olcsóbb.
A kövek ára nem lineárisan növekszik. Egy 2,0 ct-os kő nem kétszer annyiba kerül, mint egy 1,0 ct-os, hanem négyszer annyi is lehet az ára.
Certificate-ról: A drágakövekhez nem kötelező certifikátot adni, azt csak kérésre állítják ki a világban erre szakosodott intézetek, szakértők, külön díjazás ellenében.
A certifikátnak tartalmazni kell a kő pontos megnevezését, legfontosabb tulajdonságait, elsősorban a 4C (szín, tisztaság, csiszolás, tömeg) alapján, sorszámmal, dátummal, a kiállítás helyéve, a zárványokat bemutató ábrával, vagy fotóval, a kiállító intézmény és személy nevével, hologrammjával, és/vagy aláírásával. Foglalatlan gyémántok esetében ez kiegészül a csiszolás minősítésével és arányaival.
Színes drágakövek esetében kicsit más a helyzet, mert ott fel szokták tüntetni a kő meghatározásához szükséges adatokat. Foglalt kövek esetében bizonyos méret (kb. fél karát) alatt ritkán készítenek certifikátot és a leírás nélkülözi az adatok egy részét, pl. az arányok jellemzését a gyémántnál, vagy pl. a nem mérhető paramétereket a színes köveknél.
A certifikátok rendszerint a drágakő meghatározásával, minősítésével foglalkoznak és nem adnak meg árat, vagy értéket, hiszen ez változik a mindenkori kereslet és kínálat függvényében